جشنواره فیلم کوتاه آپادانا محل تجلی تضارب آرا و اندیشه ها با هدف توسعه خردورزی در هنر سینماست.

این جشنواره تابع قوانین نظام جمهوری اسلامی و مقررات و ضوابط وزارتخانه محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد و از پذیرش آثار خارج از ضوابط خودداری می نماید.

قصد شورای سیاست گذاری این جشنواره برنده و بازنده اعلام کردن هنرمندان نیست بلکه ایجاد بستری مناسب جهت شجاعت خلق و جسارت اعلام دیدگاه در قاب سینماست.

این جشنواره  ساختار و اجرایی متفاوت با سایر جشنواره ها دارد.

اکران فیلم ها علاوه بر سالن های نمایش بصورت نمایش شهری و در میادین و خیابان ها صورت می گیرد .

فیلم های راه یافته به بخش مسابقه در کانال جشنواره قرار می گیرند تا مخاطبان و اعضاء کانال بتوانند به راحتی فیلم ها را از طریق گوشی موبایل دریافت و مشاهده نمایند. نظر سنجی و بحث های نقد و بررسیبه دو صورت شفاهی و در فضای مجازی می باشد.هر گوشی هوشمند موبایل در این جشنواره نمایشگری شخصی جهت اکران فیلم هاست.

موضوعات جشنواره آزاد می باشد.

هنرمندان می توانند کلیه آثار خود را در موضوعات مختلف که چهارچوب قوانین و مقررات نظام و وزارتخانه متبوع به این جشنواره ارائه نمایند لیکن آثار تولیدی با موضوعات  فرهنگ مصرف آب،بهینه سازی مصرف آب، اهمیت و ضرورت توجه به مایه حیات در اولویت پذیرش قرار دارند.

بخش های مختلف

الف: بخش رقابتی

ب: بخش غیر رقابتی

در بخش رقابتی اولویت موضوع آثار تولیدی با آثاری است که به  فرهنگ مصرف آب،بهینه سازی مصرف آب، اهمیت و ضرورت توجه به استفاده صحیح از مایه حیات و همچنین مشهد 2017 بعنوان پایتخت معنوی جهان اسلام می باشد.

لازم به ذکر است بخش رقابتی موضوع آزاد می باشد وفیلم سازان می توانند آثار خود را با موضوعات مختلف به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

بخش غیر رقابتی

در بخش غیر رقابتی موضوع آزاد می باشد و کلیه آثار ارسالی از سوی فیلم سازان پس از انتخاب توسط کمیته انتخاب در بخش جنبی جشنواره به نمایش در خواهد آمد. :
بخش غیررقابتی، فرصتی است برای تبادل اندیشه و تجربه‌های هنرمندان و ایجاد زمینه‌ای مناسب برای ارزیابی آثار فیلم‌سازان فیلم کوتاه، شامل نمایش ویژه،  بزرگداشت، مرور آثار و بخش ویدئو آرت و برگزاری نشست‌های تخصصی و..